Co wybrać gdy chcemy powierzyć część swoich oszczędności w ręce banku ? Korzystniejsza będzie lokata bankowa a może wybranie konta oszczędnościowego ? Wszystko zależy od sytuacji, naszych oczekiwań i tego czym dysponujemy, czyli wysokości możliwego do złożenia depozytu.

Różnic pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą tak naprawdę nie jest wiele, ale są one zasadnicze. Konto oszczędnościowe jest niejako odpowiedzią na problemy związane z lokatą. Mianowicie gdy klienci banku decydują się złożyć depozyt w postaci lokaty, niejako zamrażają swoje pieniądze na określony w umowie czas. To nic trudnego wyobrazić sobie sytuację, w której nagle te pieniądze będą potrzebne. Oczywiście niby można je wypłacić, ale wtedy traci się wszelkie zgromadzone zyski.

W przeciwieństwie do tej oferty, konto oszczędnościowe umożliwia klientom banku swobodne wypłacenie depozytu praktycznie od zaraz i nie wiąże się to z utratą jakichkolwiek odsetek. „Coś za coś” jednak i w przypadku konta oszczędnościowego trzeba liczyć się z nieco mniejszym oprocentowaniem. To jednak do klienta banku należy decyzja co będzie lepsze – jeśli mamy pewność, że te pieniądze nie będą nam potrzebne (np. ktoś będzie nam w stanie pożyczyć jeśli będą nam potrzebne środki finansowe lub oszczędzając nie wpłacamy do banku wszystkich wolny środków) to lepiej będzie nam wybrać lokatę, która zapewni nieco większy zysk. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie, że tych pieniędzy nie będziemy potrzebowali to lepiej jest wybrać konto oszczędnościowe, godząc się na nieco mniejszy zysk, ale mając świadomość, że wypłaty depozytu możemy dokonać w dowolnym momencie. Każdy przypadek jest odosobniony i ciężko jest dobrze komuś doradzić, dlatego klient banku sam powinien podjąć decyzję czy woli wpłacić pieniądze na lokatę bankową czy też zdecydować się otworzyć konto oszczędnościowe.

Na pewno druga opcja jest dużo bardziej elastyczna, właściwie takie konto niewiele różni się od zwykłego rozliczeniowego konta, dlatego możemy tymi pieniędzmi posługiwać się niezwykle swobodnie, co na pewno dla sporej rzeszy osób jest kluczowe. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy (czy to o lokatę czy konto oszczędnościowe) sprawdźmy jednak ofertę danego banku, tak by uniknąć rozczarowań.