Jak wybrać odpowiedni kredyt gotówkowy

Praktycznie każdy bank proponuje nam kredyt gotówkowy. Te rodzaje kredytów cieszą się coraz większą popularnością . Udzielenie nam kredytu jest poprzedzone dokładną weryfikacją każdego wnioskodawcy w BIKu czyli Biurze Informacji Kredytowej. Ta procedura trwa nieco dłużej niż w przypadku kredytów które udzielają firmy pożyczkowe, one z reguły kredyt bez weryfikacji w BIKu. Chcąc wybrać tej najkorzystniejszy dla siebie kredyt gotówkowy musimy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jaką kwotę pieniędzy potrzebujemy i chcemy pożyczyć? Jaka wysokość miesięcznej raty nie obciąży naszego domowego budżety? Czy przepadkiem nie możemy znaleźć innego wyjścia niż zaciągnięcie kredytu?

Wybór kredytu powinien być poprzedzony sprawdzeniem kilku innych ofert z innych banków. Takie rozeznanie pozwoli nam sprawdzić obecne koszty kredytu na rynku. Warto jednak zacząć od banku którego jesteśmy już klientami, a najlepiej do takiego w którym posiadamy już własne konto. Często banki proponują swoim stałym klientom zdecydowanie lepsze i bardziej korzystne warunki niż klientom tak zwanym z „ulicy”. Pamiętajmy również o tym, aby w żadnym wypadku nie ulec pokusie skorzystania z bardzo korzystnej promocji bez jej wcześniejszej weryfikacji. Na całkowity koszt kredytu składa się kilka czynników, oprocentowanie kredytu, prowizja oraz dodatkowe koszty np. ubezpieczenie. Często banki pomijają prowizje i dodatkowe koszty chcąc przekonać nas do zaciągnięcia kredytu tylko na podstawie bardzo korzystnego i niskiego oprocentowania, które faktycznie może na pierwszy rzut oka wydać nam się świetna ofertą. Każdy bank powinien poinformować nas o całkowitym koszcie kredytu. Który może być konkurencyjny na tle innych banków. Decydując się na kredyt na okres dłuższy warto tez zabezpieczyć się możliwością wcześniejszej spłaty.

Co należy analizować wybierając kredyt gotówkowy?

Decydując się na kredyt gotówkowy, aby otrzymać pozytywna decyzję analizie podlegają przede wszystkim nasze zarobki oraz rodzaj zatrudnienia. Kolejny krok to okres kredytowania . Im dłuższy okres tym niższe raty, ale za to zdecydowanie większy koszt całkowity kredytu. Banki mogą się również zabezpieczać podnosząc nam oprocentowanie kredytu, gdyż ryzyko banku rośnie wraz z okresem na jaki pożyczamy pieniądze. Ostateczna wartość oprocentowania ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta. Gdyż bank bierze pod uwagę wiele czynników wiek, dochody, wykształcenie oraz rodzaj zatrudnienia. Jednak kluczowe jest oczywiście nasza zdolność kredytowa oraz sytuacja finansowa. Decydując się na taki kredyt możemy również wybrać rodzaj rat. Do wyboru mamy raty stałe które nie ulegną zmianie przez cały okres trwania kredytu oraz raty malejące które jak sama nazwa wskazuje będą z miesiąca na miesiąc coraz mniejsze.